Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Historija bh hip-hopa part.1

Go down

Historija bh hip-hopa part.1 Empty Historija bh hip-hopa part.1

Komentar  Macola Sun Nov 25, 2007 1:09 pm

OVDJE ME JE VRIJEDNO SPOMENUTI
BH HIPHOP HISTORIJA PART II
Pokušat ću se vremenskim linijama orijentisati tako da ne ponavljam i da nastavim ono što je Kwonel već rekao.



Starija istorija BH Hip Hop-a



Iz nekog poštovanja prvo moram pomenuti jednog čovjeka koji po mom mišljenju zaslužuje da se barem napiše njegovo ime , i kojeg ja (mada subjektivno) smatram prvim BH reperom.



U kasnim osamdesetim godinama čovjek zvani "Elvir Reper" Smile aktivno je djelovao na širenju Hip Hopa u svom gradu Bijeljini. Još tada je pisao rime na engleskom po uzoru na Run DMC i Public Enemy , ali ne vjerujem da je ikad išta snimio. Crtao je jednostavne graffite sa imenima grupa i političkim porukama , ali ga je većina grada ismijavala. Ipak mnogi od nas trebaju mu se zahvaliti za presnimavanje kaseta NWA,PE,Run DMC,2 Live Crew,... Ovaj lik je istinski pokazatelj da je Hip Hop u BiH imao svoje vrijeme i prije današnjih generacija.



Ja cijeli naš pokret smatram drugim talasom Hip Hop-a kod nas. Prvi talas je nestao tako što se uglavnom smirio u životu , oženili se , napravili djecu i uozbiljili se.Pokazatelj toga su i mnogi ljudi koje sam sreo tokom zadnjih 5-6 godina i koji su veoma upoznati sa onim što bi mi danas zvali Old School. Nedavno sam čuo da je u BiH 1987 godine postojala Hip Hop emisija. Tačnije informacije ne znam ali sam lično čuo od čovjeka koji posjeduje potpisane ploče James Browna i sličnih i koji je muzički informisan o Black muzici kao rijetko ko koga sam upoznao. Nakon rata u BiH cijela jedna generacija Hip Hop-a je pobrisana jer se nije imalo odakle dobiti ništa novo. To znači da je starija generacija prestala to slušati , a novija morala krenuti od samog početka i bez ikakvog znanja i pomoći.



Nova Hip Hop generacija se za vrijeme i nakon rata počinje aktivno baviti radom na snimanju pjesama i promocijom Hip Hop kulture kod nas.Nekoliko aktivista radi i snima za vrijeme rata - u Tuzli popularni Crni Zvuk i Fudo imaju hitove na radiju , nastupe i poznaje ih čitav grad. Gluho Doba iz Zenice još za vrijeme rata imaju hit Emina , koji je i pored ratnih uslova dospio na razne medije širom BiH. Nakon prvih manje-više uspjelih pokušaja za puštanje urbane muzike na radiju u emisiji Tha Show na tuzlanskom radiju Kameleon 1997 godine Soul i Erol 1999 osnivaju emisiju Fm Jam na istom radiju.



Prvi kontakt ostvaren je Erolovim dolaskom na Kameleon i tada uviđamo da obojica slušamo istu muziku i da bi trebali to objediniti i započeti emisiju za svoju ljubav. Nekoliko emisija ne dešava se ništa , ali uz dobar koncept , puno informacija i puno poziva na suradnju uskoro dolaze i prvi snimci sitnijih demo grupa. Tu se malo ističu Dirty Angelz koje čine Frenkie , Kome , Ady. Snimaju svoj prvi snimak u studiju Kameleona i dolazi prva pjesma iz Fm Jam produkcije.



Nakon deset emisija pomalo demoralizovani zbog slabog odziva Fm Jam prestaje sa radom na par sedmica. Nakon skoro mjesec dana dolazi snimak tuzlanskog benda Defence (ranije DisCord) i Fm Jam ponovo kreće sa radom da bi predstavio ove momke koji prije svega imaju genijalnog MC-a Edu koji kasnije kreće u solo karijeru sa imenom Edo Maajka. Uskoro nakon toga otvara se naša prva internet stranica www.fmjam.tuzla.net i ubrzo mjenja domenu u www.fmjam.com Postavljaju se prvi nimci Dirtz Angelza i Defence-a , kao i snimci Defence-a napravljeni live na emisiji.



Na jednom od prvih Jamova u Tuzli dolazi ideja da se aktivni reperi oko Fm Jama spoje u jednu grupu ili projekat - Disciplinska Komisija. Grupu tada čine iz Dirty Angelza Frenkie i Kome , a iz Defence-a lead vokal Edo , drugi vokal Mire i raniji bubnjar grupe friško izašao iz vojske Hamza. Još prije početka Fm Jam-a svoj demo snimak na radio donose tada još BH Boyz Zgembo i MC Kwon Eldin , kasnije poznat kao Kwonel. Ubrzo i on čuje za Fm Jam i dolazi nam u goste gdje također snima neke svoje textove kao poklon Fm Jam-u.



Sa ovakvom ekipom okupljenom oko emisije , prvi put se u BiH nazire nešto kao organizovani pokret Hip Hopera. Tu su reperi iz raznih grupa , DJ-i Erol i Soul , par tuzlanskih graffiti ekipa te Dirty Angelz Breakdance crew na čelu sa Boogie Beg-om i Star-om. Dolaskom Internet stranice Fm Jam postaje lakše pristupan za aktiviste iz drugih gradova.



Nakon 31 emisije Erol napušta aktivni rad u samoj emisiji Fm Jam i orijentiše se više na stranicu i seli se u Mostar gdje studira. Tamo na jednom partyu upoznaje Sove , tada poznate kao ODDB (ako se dobro sjećam) i prosljeđuje njihove snimke u Fm Jam i na internet stranicu. Ubrzo nakon toga putem interneta sa svojim snimcima javljaju se Čekić (Str8Dope) iz Hadžića aktivan u Švedskoj i Rima D (BSO) iz Ugljevika , aktivan u USA.



Prave se prvi partiji u Tuzli i konačno se formira nešto što zaista liči na scenu. Uskoro se inicijativom Alage i Reše (Da Blunt Crew) iz Sarajeva sastaju i mnogi drugi reperi , i radi se na organizovanom upoznavanju cijele scene. Nedugo nakon toga jedni druge počinjemo zvati na svoje partye , na Fm Jam dolazi sve više muzike iz sve više gradova i sve dobija organizovani oblik.


Objavio/la Crni Zvuk u 18:31, 3 komentar(a), print, #

22.08.2006.
I OPET ME HVALE Very Happy
BH HIPHOP HISTORIJA PART I
Pošto smatramo da nije dovoljno vremena posvećeno onim ljudima koji su pokrenuli sve ovo što nama danas ispunjava život (Hip Hop ako se pitate) pokrenuli smo inicijativu da tome stanemo u kraj i da vas informišemo o svemu, kako, šta, gdje i ko je ovo započeo i proširio, ko su pioniri naše scene... Svi mi znamo edu, 90 % mladih su preko njega uopšte i čuli za rap na domaćem jeziku, baš zato što je malo onih koji stvarno znaju ko su ljudi kao bh boyz, slicc, gluho doba, l obossi, ljudi koji su repali davnih nam 90-ih godina! Ako mislite da ja nisam kompetentan da vas obavjestim o tome, ne varate se, informisan sam o dosta stvari ali zato će vam u ovoj rubrici da pišu ljudi koji imaju mnogo više veze sa time nego ja ili vi...Pisat će vam moja malenkost uz pomoć ljudi kao Kwonel, Rima D, Mayer, Soul i josh mnogi drugi...Kako je ovo veoma kompleksna tema obradit ćemo je u više djelova, u prvom djelu vam donosimo tekst koji sam napisao uz pomoć Kwonela! Uživajte...



Slobodno se može reći da je Crni Zvuk pokretač Rap muzike u Bosni i Hercegovini. 1991 godine je počeo da rappa na Engleskom jeziku. 1992 godine osnova grupu koja se zvala Zakonom Zabranjeni. Inspirisani Gangsta rapom sa Westcoasta Amerike i ulicama Tuzle i dešavanjem na njima odlučuju da svoje tekstove posvete tom žanru, tako da slobodno možemo reći da je u Bosni u punoj fazi ratnih dejstava postojao pravi gangsta rap! U to vrijeme upoznaju Crnca koji je bio pripadnik Islamske vjeroispovjesti i koji odlučuje da im pomogne i finansira njihov prvi oficijelni album ali pod uslovom da se počnu bavit malo ozbiljnijim temama : )Ipak nisu htjeli da se puno odalje od njihove furke i grupi daju ime LOBOSSI.



Tada snimaju i svoj prvi hit "Poruka" koji je se vrlo uspješno vrtio na radio stanicama. Pomenuti amerikanac je morao da se vrati u USA tako da je taj je nažalost nas svih taj san morao da propadne.Ubrzo Crni Zvuk upoznaje Fudu s kim je u duetu nastavio rad LOBOSSA. Tad i snimaju prvu pjesmu "Selma" koja je bazirana na istinitoj priči u kojoj su, pa recimo i previše išli u detalje i zbog koje su naišli na probleme, ne samo sa Selmom nego i sa policijom i sudom. Pjesma se vrtila na radiju na kojem su LOBOSSI otkrili nevino lice Selmice.1993 do 1998 godine su imali mnogobrojne nastupe širom i okolo Tuzle a također i mnoga gostovanja kako na radio tako i na TV stanicama. U tom vremenu nastaju pjesme kao: Cilj metka, Djeca ulice, Ona, Pljačka, Welcome to the gangsta style... 1999 godine njihovi dobri prijatelji BH BOYZ-i iz Njemačke dolaze u Tuzlu da snimaju prvu zajedničku stvar sa Lobossima a ujedno i video spot koji je bio prvi na top listi Televizije Tuzlanskog Kantona. Nedugo poslije toga Fudo MC odlučuje da prekine svoj rad sa Crnim Zvukom i da se apsolutno posveti religiji, no međutim oni ipak ostaju dobri prijatelji. Normalno, većina vas nezna ko su bili BH Boyz-i, eeee da bi spriječili neznanje prelazimo na sljedeći dio u kojem ćemo vas upoznati sa njima... Kwonel je poceo 93' godine zajedno sa Mr. Sarom D počeo da snima, međutim kao i svi početnici snimali su na tuđe podloge.



Vec 94' su napravili svoj prvi mixtape (tada orginalni mixtape, jer je bio na kaseti). Kao "Support Act" 1995 godine pod imenom BH-P, dobijaju šansu da po raznim nastupima prate Njemačke hip hop zvijezde. Te godine se i Zgembo pridružuje grupi, tako da su 96-te počeli sa snimanjem albuma pod nazivom BH-Funk.Ime grupe su promjenili u BH-Boyz. Album je izaso 97-e, a izbacila ga je diskografska kuća Nimfa Sound. (U prevodu, 97-e godine smo imali origanalno izdan album!!!)Tada su BH momci odlučili da se više posvete Bosanskoj sceni a Njemačku da ostave na stranu.1998 godine su počeli da rade na novim stvarima a svoj prvi video uspijevaju snimiti 1999 godine sa gore pomenutom grupom Lobossi!Nakon toga je došlo do odluke da grupa mjenja ime u MNM - Majstori Na Mikrofonu.



Između 1999 i 2000 godine odlaze u Studio da bi radili na novom albumu. Nažalost album nikada nije završen. Zgembo napušta grupu, a tako i Sara poslije nekogvremena. Tako da je jedini Kwonel ostao "Tru To Tha Game!" Kwonel je od tada aktivno radio sa Crnim Zvukom, Disciplinskom Komisijom a tako i sa mnogo drugih BH Rapera. U međuvremenu su kao članovi grupe RTC, San@ i Komsho bili aktivni na Njemačkoj sceni. San@ se također bavio sa Breakdancom, dok je Komsho uzgajo biljke! : )Do prve suradnje između Kwonela i njih dvojice je došlo još 1999 godine, kada su MNM snimali svoje stvari u Studiju. Zajedno su snimili pjesmu "Gangster" (ti bi rado bio...)" a nakon toga odlučuju da pored rada sa grupom RTC formiraju grupu AMOK. 2004e je došla odluka da se Kwonel, Komsho i San@ udruže u Crew pod imenom INFUZIJA.Zbog dobre suradnje i mnogih nastupa po Bosni, Njemackoj, Holandiji, Austriji i Svicarskoj odlučuju da se radi na zajedničkom albumu koji bi trebao da bude gotov do polovine 2005e. Nadam se da ste uspjeli steći neke informacije koje niste znali i da ste poslije ovog teksta više upućeniji u dešavanja naše scene!Ovo je samo prvi dio a slijedit će mnogi, zahvaljujem se Kwonelu na ustupljenim informacijama sa njegove strane, a vi se zahvalite meni tako što ćete u miru da pročitate ovaj tekst! Do sljedećeg čitanja, vaš Yao Ming : )

Macola
Moderator
Moderator

Broj komentara : 15
Age : 34
Location : u tvom gradu
Registration date : 2007-11-25

Na vrh Go down

Na vrh

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu